هلدینگ ملکی برتر
هلدینگ ملکی برتر

قوانین و تکالیف موجران و مستاجران عزیز همواره سوالات کمتر پرسیده شده در میان مردم ماست که گویی علاقه ای به این سوالات ندارند. اما موضوع مهم این است که برای هر شخصی دانستن این قوانین جزو حقوق شهروندی محصوب میشود.

در جامعه مدرن امروزی که هزینه ها سرسام آور و قیمت ها بسیار بالا هستند بسیاری توان و قدرت خانه را ندارند، و به هر حال نیازمند یک سرپناه هستند. از همین رو اجاره موضوعیست که در این گونه جوامع به سرعت رشد می کند.

از همین رو لازم است با قوانین و حقوق و تکالیفی که به عنوان یک موجر و یا مستاجر با آنها سر و کار خواهیم داشت آشنا شویم.

در زیر بخش های اصلی این قوانین که عموم باید با آنها آشنایی کافی داشته باشند، آورده شده است.

بخشی از قوانین مربوط به روابط موجر و مستاجر

قوانین و تکالیف مربوط به موجر

1- تحویل مورد اجاره به مستاجر: موجر باید پس از انعقاد اجاره مورد اجاره ، خانه یا آپارتمان یا مغازه را تحویل مستاجر نماید.

2- برگرداندن پول پیش مستاجر به هنگام تخلیه : چون معمولا در قرار داد های اجاره پول پیش از مستاجر گرفته می شود،در موقع تخلیه باید مبلغ فوق را به مستاجر برگرداند.

3- انجام تعمیرات کلی و اساسی در مورد اجاره : اگر موتورخانه (سیستم گرمایشی و سرمایشی)، آسانسور، ایزوگام پشت بام و سایر تعمیرات کلی در مورد اجاره لازم شود موجر باید آن را انجام دهد.

قوانین و تکالیف مربوط به مستاجر

1- پرداخت کرایه : معمولا پرداخت کرایه به صورت ماهانه است و لذا مستاجر باید در پایان هر ماه اجاره بها را به موجر یا نماینده موجر پرداخت کند. لازم به ذکر است در صورتی که در قرار داد اجاره حق فسخ قرار داد اجاره در صورت عدم پرداخت به موقع اجاره بها پیش بینی شده باشد بایستی مستاجر به موقع اجاره بها را پرداخت نماید تا دچار مشکلات تخلیه نشود. در مواردی که مستاجر خانه یا آپارتمان را رهن کامل می کند دیگر اجاره بها نمی پردازد. در مواردی که مستاجر رهن کامل می کند معمولا مبلغ پیش پرداخت زیاد است و به همین خاطر معمولا کرایه ای در کار نیست اما اگر مبلغ پیش پرداخت کم باشد موجر اجاره بها ( کرایه ) هم می گیرد.

2- تخلیه محل اجاره در پایان قرار داد.

3- انجام تعمیرات غیر اساسی مورد اجاره : اگر خانه یا مغازه نیاز به رنگ آمیزی یا تعویض لامپها یا پریز و کلید برق و قفل در ها… داشته باشد، مستاجر خودش باید این کارها را انجام دهد.

4- پرداخت بهای آب، برق، گاز، تلفن و حق شارژ : چون مستاجر از آب،برق ،گاز و تلفن استفاده می کند هزینه های آن را هم خودش باید بپردازد. حق شارژ را هم خود مستاجر باید پرداخت کند.

5- جلوگیری نکردن از تعمیرات اساسی توسط موجر : اگر محل مورد اجاره نیاز به تعمیر کلی پیدا کند مانند تعمیرات موتر خانه و آسانسور…انجام این تعمیرات با موجر است و لذا مستاجر نباید از ورود موجربرای تعمیرات این موارد جلو گیری و ممانعت کند.

6- خودداری از ورود خسارت به محل اجاره : مستاجر باید به گونه ای از خانه یا مغازه استفاده کندکه خساراتی به آن وارد نشود. در صورت ورود خسارت مستاجر باید خودش آنرا جبران کند.

7- خودداری از تغییر شغل در مغازه اجاره ای : اگر مستاجر برای شغل خاصی مغازه را اجاره کرده باشد(مثلا طلا فروشی ) حق ندارد بدون موافقت موجر شغل خود را تغییر دهد و مثلا به درب و پنجره سازی مشغول شود. چرا که در صورتی که موجر با تغییر شغل موافقت نکند می تواند قرار داد اجاره را فسخ کند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید