هلدینگ ملکی برتر
هلدینگ ملکی برتر

هدف و تصمیم گیری هر کدام معنی و تعریف، منحصر به فرد خود را دارد.  هدف و تصمیم گیری دو مفهومی هستند که گاه، از تفاوت آن‌ها غافل می‌شویم

هدف

هدف انسان در زندگی یک نقطه است که باید تلاش کنیم به ان برسیم

هدف نقطه ای است که قصد رسیدن به آن را داریم و درآن مسیر،آگاهانه قدم بر می داریم.

از ویژگی های هدف میتوان به هم سو بودن با اعتقادات و باور های فرد، متناسب بودن هدف با توانایی ها و امکانات فرد، مشخص بودن زمان دست یابی به آن، قابل دسترس بودن آن، توانایی دست یابی به آن را نام برد.

فواید هدف: با – توجه به هدف، مسیر کارها مشخص می شود، یعنی هدف به زندگی جهت و معنا می دهد. – هدف مثل آینه ای است که شخصیت انسان را نشان می دهد. – یک هدف خوب می تواند زندگی را پراز شادی و موفقیت نماید. – افرادی که در زندگی خود هدف دارند افرادی سالم، خوش اخلاق و خوش برخورد هستند

راه کارهایی برای رسیدن به هدف: – برای رسیدن به هدف به خدا توکل کنید و از او کمک بخواهید. – اهداف خود را روی کاغذ بنویسید،نوشتن هدف باعث روشن شدن آن می شود . – هدف خود را به صورت جمله ی مثبت بیان کنید. – برای هدف خود ارزش قائل شوید. – زمان کافی برای رسیدن به هدف در نظر بگیرید. – برای دستیابی به هدف از سستی و تنبلی پرهیز کنید. – هدفتان را با توجه به توانایی ها و امکانات خود انتخاب کنید. – راه های دست یابی به هدف را یاداشت کنید و بهترین راه را از میان ان ها انتخاب کنید.

تصمیم گیری

در تصمیم گیری از بین چند راه باید یکی را که درست ترین است انتخاب کنیم

تصمیم گیری روندی است که طی آن یک مسیر را از میان چندین راه انتخاب کنیم. در واقع تصمیم گیری یعنی توان تشخیص بهترین راه، از میان راه های متعددی است که پیش روی انسان ها قرار دارد.

مزایای تصمیم گیری:

– تصمیم گیری یکی از اصلی ترین مهارت های زندگی به شمار می آید و با پیشرفت سریع دنیا و افزایش ارتباطات نیاز به انتخاب بیش از پیش احساس می شود.

– تصمیم گیری در همه ی دوره های زندگی انسان نقش مهمی ایفا می کند ولی تصمیم گیری در لحظات حساس و دشوار اهمیت زیادی دارد چون هر تصمیمی، مسئولیت ها و نتایجی دارد که بر زندگی انسان تاثیر می گذارد.

– این مهارت توجه و دقت ما را در زمان تصمیم گیری بالا می برد و باعث کم شدن خطاها می شود.

– بدون داشتن این مهارت فرد نمی تواند انتخاب درست داشته باشد بنابراین مجبور است استرس و اضطرابی را که در اثر انتخاب نادرست بر او وارد می شود،تحمل کند.

– حضور مشاور در هنگام تصمیم گیری نتیجه ی مناسبی دارد و فرد را از شک و دودلی نجات می دهد.

– این مهارت در دوره ی نوجوانی و جوانی اهمیت بیشتری نسبت به دیگر دوره ها دارد، چون فرد در این دوره، انتخاب های زیادی پیش رو دارد مثل: انتخاب دوست، انتخاب رشته تحصیلی ، انتخاب همسرو..

– این مهارت به دقت و اهمیت ویژه ای نیاز دارد چون از کوچکترین رفتارهاا تا کلی ترین و مهمترین آن ها را شامل می شود،

– تصمیم گیری نیاز به دقت و توجه زیادی داردچون، هر تصمیمی بر روی تصمیم های دیگر اثر می گزارد.

– هرچه تصمیم گیری مناسب و درست باشد بهداشت روانی فرد را تامین کرده و به ایجاد یک زندگی خوب و موفق کمک می کند.

در تصمیم گیری نباید موانع بیرونی دخیل باشد

راه کارهایی برای تصمیم گیری درست و منطقی :

– سعی کنید تصمیم هایتان هم سو با اهدافتان باشد. – داشتن اطلاعات لازم در هنگام تصمیم گیری، یکی از پایه های مهم تصمیم گیری است مثلا داشتن اطلاعاتی مثل: میزان حقوق، محل کار و….. در مورد شغل مورد نظر ضروری است. – در تصمیم کیری باید هدف و مقصد، روشن و واقع بینانه باشد. – تعصب داشتن و کم حوصلگی، فرد تصمیم گیرنده را دچار شکست می کند. – افراد باید مسئولیت اعمال خود را قبول کنند. – برنامه های فرد تصمیم گیرنده باید قابل انعطاف باشد. – در این زمینه بهتر است با افراد آگاه و دانا مشورت کنید. – هنگام عصبانیت و ناراحتی تصمیم گیری نکنید. – به دیگران اجازه ندهیددر مورد مسائل شخصی شما تصمیم بگیرند. – به تاثیر طرز تفکر اطرافیان و خانواده در تصمیم گیری توجه کنید. – در تصمیم های جمعی و گروهی نظر تمام اعضای گروه را بپرسید. – در تصمیم گیری باید تعصبات کنار گذاشته شود. – تصمیم گیرنده باید دیدگاه های متفاوت را جمع آوری کند سپس از بین آن ها، بهترین را انتخاب کند. – پیامد های مثبت و منفی هر تصمیم را در نظر بگیرید. – نگاه مثبت همراه تفکر و شناخت باعث می شود تصمیم های درست و منطقی بگیرید. – برای تصمیم گیری منطقی باید هیجانات و احساسات خود را به خوبی مدیریت کنید. – به عوامل موثر درتصمیم گیری مانند اطلاعات درست، تاثیر فشار گروهاو دوستان، رسانه های جمعی و..توجه نمایید. – مطالعه ی زندگی نامه ی انسان های موفق در عرصه های گوناگون علمی، ادبی، اقتصادی و…. زمینه را برای تصمیم گیری مناسب فراهم می کند.

موانع تصمیم گیری :

– نداشتن اطلاعات و دانش کافی و عدم آگاهی افراد.

– در نظر نگرفتن توانایی ها.

عجله و شتاب.

– اضظراب.

– توجه بیش از حد به نظرات دیگران و سر درگم شدن.

– تعصب.

– ترس از شکست.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید