هلدینگ ملکی برتر
هلدینگ ملکی برتر

کاربرد ها در معماری

لاستیک در معماری امروزی در اغلب مواقع به عنوان یک مصالح ساختمانی مفید در نظر گرفته نمی شود – حداقل به همان اندازه که موادی مانند چوب ، بتن یا شیشه مورد استفاده هستند. اما لاستیک معمولاً در فضای داخلی برای کفپوش هایی با رنگ های خاص با درخشندگی زیبا مورد استفاده قرار می گیرد و برای نمای بیرونی با جنبه های منحصر به فرد خیلی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این قابلیت مزایای منحصر به فردی مانند صافی ، کشش ، دوام و استحکام رنگ ایجاد می شود.

لاستیک چیست؟

لاستیک در ابتدا از شیره لاتکس درختان لاستیکی ایجاد می شد و ماده ایست که الاستیک طبیعی ایجاد می کند. بعداً کشف شد که می تواند از طریق ترکیبی از مواد شیمیایی با اثرات تقریباً یکسان لاستیک تولید کرد. بسته به نوع مورد استفاده و کیفیت لاستیک ، شرکت های مدرن همچنین طی فرآیند تولید لاستیک، پرکننده های معدنی ، رنگدانه های طبیعی و شتاب دهنده های آتشفشان را معرفی کرده اند.

نمونه کارهای استفاده از لاستیک در ساختمان

این توانایی در معرفی رنگدانه های طبیعی منجر به تولید کفپوش های روشن و رنگی می شود که نمونه آن از نکات برجسته نارنجی روشن است، یک نمونه برجسته از این استفاده طراحی تئاتر مرکز موسیقی Dapstudio Teca است. این نوع کف پوش مخصوصاً برای ساختمانهای عمومی و پر ترافیک ، که در آن سهولت تمیز کردن ، خاصیت ضد لغزش و کاهش نویز لازم است ، توصیه می شود. پروژه هایی مانند دفتر Kamp Arhitektid’s Lenne و Chanel Mobile Art Pavilion از دیگر نمونه های این نوع استفاده از مواد لاستیکی در طراحی و ساخت ساختمان است، معماران از این خصوصیات استفاده کرده اند و همچنین مناطق و گردش های خاصی را از طریق رنگ برجسته می کنند.

از طرف دیگر ، این مواد می توانند نمای مشکی برجسته و زیبایی ای ایجاد کنند ، مانند ساختمان های مورد RubberHouse Cityförster یا House Rubber House Associates Simon Conder

این دستکاری های رنگ با دستکاری های سطح و بافت افزوده می شوند. لاستیک ، به عنوان یک ماده کاملاً متنوع ، تقریباً به هر شکلی می تواند تغییر کند ، از سطوح شبیه به اثاثه یا لوازم داخلی ، تا ورقهای کاملاً صاف و حتی اسپریهای مایع ساخته شود. خانه تعطیلات لاستیکی معماران بنتم کرول یکی از نمونه های قابل توجه نمای سمپاش است ، در حالی که دفتر مرکزی Sagmentai و مرکز Liège کاربردهای لاستیکی صاف را در هر دو سطح صاف و منحنی نشان می دهد. این صافی از طریق فرآیند ولکانیزاسیون (شتاب دهی آتش فشانی ) ایجاد می شود که بطور مداوم مواد را بین سیلندرهای فلزی در دماهای بالا جابجا می کند و نوار لاستیکی کاملاً منظم ، مداوم و صاف ایجاد می کند.

معماری نما ترکیبی چوب و لاستیک
معماری نما ترکیبی چوب و لاستیک

یکی از منحصر به فردترین کاربردهای این ماده نمونه Soundhouse معماری جفرسون شارد است که دارای نمایی از جنس لاستیک و به شکل یک مکعب مخملی بزرگ است. نه تنها از انعطاف پذیری ذاتی لاستیک استفاده می کند بلکه از قابلیت کاهش نویز طبیعی مواد نیز برای تقویت درمان های صوتی موجود در طراحی استفاده می کند.

کاهش سر و صدا تنها مزیت عملی نما های لاستیکی نیست: از نظر مقاومت در برابر آب و هوا ، بسیار مقاوم در برابر آتش ، دارای سمیت دودی کم است و حتی با کمترین دردسر قابل بازیافت است. این مزایای بسیار باعث می شود لاستیک به عنوان ماده ای مناسب برای استفاده در پروژه های خاص با شرایط مطابق با موارد ذکر شده در بالا استفاده شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید